Polystyren je fantastický materiál, ze kterého lze vyřezat jakýkoli tvar. Využívá se při zateplování budov, izolaci potrubí a dutin, modelářství, včelařství a při tvorbě kostýmů, vánočních ozdob, hraček či dekorativních prvků. Díky všeobecně rozšířenému používání polystyrenu v dílnách a domácnostech existuje mnoho různorodých metod jeho opracování. Jaký je nejlepší způsob řezání? Termická řezačka!
Trápení s nožem a úklidem
Nejjednodušší metodou je prosté krájení čepelí – kuchyňským nožem, skalpelem nebo odlamovacím nožíkem. Tato provizorní metoda je vhodná pouze pro rovné řezy. Nevýhod takového postupu je hned několik. Krájení za sucha provází nepříjemný skřípavý zvuk a břit nože se velmi rychle v polystyrenu tupí, takže musíte neustále ostřit nebo vyměňovat čepel. V neposlední řadě dochází k odpadávání kuliček i drobných částí polystyrenu, které se velmi špatně zametají i vysávají.
Tavení trafopáječkou
Na klasickou transformátorovou páječku můžete místo hrotu připevnit očko z měděného drátu o průřezu 1,5 – 2,5 mm². Rozžhaveným očkem drátu lze sice polystyren či polypropylen tavit a tvarovat řez, nevýhodou je však produkovaný kouř a nepříjemný zápach páleného plastu. V nevětraných místnostech nelze tímto způsobem vůbec pracovat, neboť vdechnutí kouře je nepříjemné a nezdravé.
Řezání drátem a pilkou
Jedním z rozšířených způsobů je řezání odporovým drátkem, kterým prochází proud. Drát je buďto napnut v pevné konstrukci nebo namísto listové čepele na rameni pilky. Pod proudem se rozžhaví a polystyren krájí tavením, aniž by se ho dotýkal. Řez je díky tomu hladký a nedrolí se.
Tento způsob ale není vhodný pro každého, neboť vyžaduje jistý cvik v rychlosti řezání a především v nastavení kombinace správného proudu, délky i tloušťky drátu a tím i jeho teploty. Navíc je příprava takového řezání přeci jen o něco náročnější, než zapojení termického nože či řezačky.
Profík se pozná podle nářadí
Zkušený kutil používá ke každé činnosti takové nářadí, které se k ní hodí nejlépe a neztrácí čas zdlouhavými improvizacemi. Zateplit dům polystyrenem sice zvládnete i s pomocí kuchyňského nože, ale s ruční nebo stolní termickou řezačkou to půjde stokrát rychleji.
Termické řezačky
Termické nože, nazývané též tepelné či termické řezačky, jsou nejvhodnějším nářadím pro dělení a vykrajování polystyrenu. Udržují si stabilně vámi nastavenou teplotu, takže při práci nikdy nevychladnou. Další výhodou řezaček jsou vyměnitelné čepele a planžety. S různými nástavci tak můžete nejen řezat, ale i provrtávat kruhové otvory nebo drážkovat. Řezačky nevyužijete jen na tvarování a zpracování polystyrenu a polypropylenu. Zručný kutil si vezme termickou řezačku i na krájení gumových těsnění, fólií, textilních pásek a tkanin, při zatavení roztřepených provazů a lan z umělých vláken, při provizorním nahřátí plastových spojů a mnoha dalších činnostech.
Bezkonkurenční výhody řezačky ve čtyřech bodech:
- bezodpadové řezání (a s ním spojená úspora času při úklidu)
- hladký řez (bez nutnosti opravného řezání)
- intuitivní ovládání (rychlé a bezchybné zvládnutí nástroje)
- multifunkční využití (poskytuje prostor pro improvizaci)
Několik drobných profi tipů, než se nažhaví řezačka
1. Při řezání nožem voskujte čepel například otřením o svíčku. Řez bude o něco hladší a půjde lépe provést. Použijte čirý vosk, barevný zanechává na materiálu stopy.
2. Polystyren nesákne vodu. Pokud potřebujete rychlý řez nožem bez kuliček všude kolem, ponořte materiál pod hladinu a řezejte ve vodě.
3. Úzké otvory můžete vypálit v polystyrenu zabodnutím rozžhaveného hřebíku. Vyberte hřebík s průřezem menším, než je požadovaný otvor, neboť teplo odtaví i půl až jeden milimetr navíc.
4. Různé ozdoby a unikátní tvary můžete vykrajovat nažhavenými kuchyňskými formičkami. Stačí zatlačit jejich ostrou hranou na polystyren, dokud vykrajovací formička neprojede na druhou stranu materiálu. Tloušťka polystyrenu by neměla být větší než 5 centimetrů, jinak dojde k vychladnutí formy a deformaci řezu.
Profesionální řezání ještě dnes
Ačkoli se dá polystyren řezat i ruční pilou nebo zubní nití, není nic snazšího, než si k práci s ním přizvat termickou řezačku. Žhavá čepel za vás odvede všechnu práci a nezanechá po sobě nepořádek. Řezejte polystyren čistě a rychle – jako profík.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach