Ne vždy je nutné kupovat tmel v obchodě. V nouzových případech můžeme využít věci, které lze najít doma a vyrobit si použitelné tmely.

Tmel I.

Lze jej použít na dřevo, modely, praskliny ve stěnách apod., ale i na kov.
Vyrobíme jej tak že smícháme díl lepidla Klovatina (lehce naředěná s vodou), díl disperzního lepidla (Hercules, Dispercol apod.) a dětský pudr (zásyp).
Vše promícháme do nepříliš husté a zároveň nepříliš řídké kaše (prostě tak akorát) a můžeme začít špachtlí nanášet. Po zaschnutí přebrousíme a můžeme provést další povrchovou úpravu.

Tmel II.

Vhodný na dřevo.
Vyrobíme jej smícháním dílu lepidla Klovatina (lehce naředěného vodou), díl disperzního lepidla a jako zahušťovadlo použijeme dřevěný prach, který nám vznikne např. při smirkování dřeva. Pro tmelení smrkového dřeva je vhodné použít prach ze smrkového dřeva apod.
Vše promícháme do kaše s ideální hustotou a můžeme začít špachtlí nanášet. Po zaschnutí přebrousíme a můžeme provést další povrchovou úpravu.

Tmel III.

Vhodný pro tmelení kovu.
Smícháme díl disperzního lepidla s jemnými kovovými pilinami (na tmelení oceli by měly být ocelové, na tmelení hliníku zase hliníkové apod.).
Promícháme do správně husté kaše a naneseme špachtlí na místo. Po zaschnutí přebrousíme a můžeme provést další povrchovou úpravu.

 

Pokud nemáme Klovatinu, můžeme se obejít i bez ní. Ale pokud ji použijeme, s tmelem se pak lépe pracuje a lépe se brousí.
Tmel III. na kov jsem prakticky nezkoušel, vždy jsem si vystačil s tmelem I.

kutil Michell